Deset učenika OŠ „21. maj“ iz Podgorice još od aprila 2019. godine intenzivno je radilo na razvoju nastavnog sredstva koje će pomoći drugarima sa poteškoćama u učenju da bolje savladaju gradivo. Na trećem nacionalnom takmičenju u kodiranju uz upotrebu mikro:bita imali su priliku da predstave svoj projekat “Moj drug – moj učitelj” i da osvoje visoko drugo mjesto.
Na samom početku razgovora Jelena Ostojić, njihova mentorka, govori nam da su učenici veoma zadovoljni postignutim uspjehom i da su sa još jačim motivom krenuli sa pripremama za regionalno takmičenje. "Ovim projektom pružamo podršku učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama. Cilj nam je da ovladaju pojmom broja do 10 uz pomoć druga iz klupe. Uspjeli smo da napravimo jednostavno nastavno sredstvo koje će omogućiti djeci sa poteškoćama u učenju bolje razumijevanje prebrojavanja i podstaći bolju socijalizaciju učenika." Na predstojeće regionalno takmičenje idu sa istim projektom, uz minimalnu korekciju: "Pored prebrojavanja realizovali smo da djeca prepoznaju oblike (krug, kvadrat, trougao). Korekcije su tehničke prirode, dok je kod ostao neizmijenjen."
Nastavnici u njihovoj školi su i ranije primjenjivali metode kritičkog mišljenja ali su programom "Škole za 21.vijek" upotpunili ne samo metode (mape uma, matrica pitanja, šest šešira,…) već i interaktivne platforme (kahoot, tarsia,…) koje koriste u nastavi. "Učenje u našoj školi postalo je aktivno, zanimljivo i zabavno. Početkom realizacije projekta Škole za 21. vijek u školi je formiran klub za kodiranje “21:bit”. U početku je brojao 10 članova a početkom ove školske godine imamo 8 novih učenika nižih razreda. Klub za kodiranje je postao mjesto gdje članovi, osim kodiranja, istražuju, razvijaju, preispituju i realizuju svoje ideje."