Kancelarija u Crnoj Gori osnovana je 1994.godine potpisivanje Memoranduma o saradnji izmedju diplomatskih predstavnika dvije zemlje. Tadašnji ministar inostranih poslova Miodrag Lekić i nerezidentni britanski ambasador Ajvor Roberts potpisali su ovaj sporazum u prostorijama Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”, u okviru koje se nalazilo prvo sjedište British Council-a. Ono je prvobitno bilo koncipirano kao biblioteka ili “informativni centar” – prema tadašnjim podjelama prema vrsti primarne djelatnosti, a koje su kasnije ukinute.
Karakteristika British Council-a je dinamičnost. Nove društvene okolnosti, globalne promjene i tehnološki razvoj donose nove prioritete, nove projekte, nove saradnike. Organizacija na globalnom nivou teži da se stalno razvija i prilagođava, obezbjedjujući na taj način svojim zaposlenima kao i partnerima, stalni lični i profesionalni razvoj.
Iako stalno gleda u budućnost i uvodi inovacije i nove načine rada, British Council uvijek zadržava one fundamentalne društvene vrijednosti u koje vjeruje koje predstavljaju osnov njihovog rada: integritet, uzajamnost, profesionalnost, kreativnost i inkluzivnost. Naša organizacija brine o ljudima ali i o svojoj okolini, te prema najvišim britanskim standardima ima i svoju politiku zaštite životne sredine i smanjenja potrošnje energije, vode i zagađenja, kao i politiku jednakosti i inkluzivnosti i zaštitu djece, i prolaze kroz stroge evaluacije uspješnosti u integrisanju ovih politika u naš svakodnevni rad.
Otvaranje British Council-a 1994.godine bio je važan trenutak u razvoju bilateralnih odnosa Crne Gore i Velike Britanije, posebno u domenu kulture i obrazovanja. Glavni partner u to vrijeme bio je Zavod za medjunarodnu saradnju sa kojima je realizovan niz zajedničkih inicijativa, od stipendija za studiranje i istraživanje u UK do insitucionalne saradnje i obuka kako državnih službenika tako i lidera civilnog društva i predstavnika medija. Jedan od pionirskih projekata jeste i projekat “Vjerujem u sebe”, koji predstavlja početak rada British Council-a u domenu razvoja ljudskih resursa u saradnji sa britanskim ekspertima i institucijama.
Period u kome je British Council započeo svoj rad u Crnoj Gori nije bio nimalo lak: ratovi u okruženju, ekonomska kriza, izolacija, priliv izbjeglica i raseljenih lica, političke tenzije. Sve to je stvaralo kompleksno okruženje za razvoj kulture i kulturnih odnosa, ali baš tada, British Council otvara kancelariju u Crnoj Gori kako bi joj pružio podršku u razvoju demokratskog društva, pružio mogućnost građanima za lični i profesionalni razvoj i ojačao tradicionalno dobre veze sa Britanijom. U najvećoj ekonomskoj krizi, British Council je insistirao na razvoju obrazovanja i kadrova i započeo niz reformskih projekata nekoliko godina prije nego su oni zvanično ušli u programe institucionalnih reformi.
Postdiplomske stipendije, obuka mladih lidera,obuka državnih službenika na britanskim koledžima za javnu upravu, inovacije u nastavi engleskog jezika, ekspertska pomoć, umjetnički događaji, kao i prvi sistemski projekat finansiran od strane Evropske komisije “Obnova”, kojim započinje reforma obrazovanja u Crnoj Gori 2000. godine.
Na samom početku, 90-ih godina, British Council je bio jedina strana kulturna organizacija u Crnoj Gori, nakon zatvaranja Američkog centra.
Nakon postpenog zaoštravanja situacije u regionu, sve više humantarnih organizacija je svakodnevno pristizalo u Crnu Goru iz cijelog svijeta.
Te godine – i dolazak stranih organizacija u Crnu Goru, predstavljaju početak velike transformacije crnogorskog društva.Intenzivnija komunikacija sa svijetom, otvaranje novih radnih mjesta, novih institucija, uvođenje novih standarada u radu, početak intenzivne izgradnje a posebno u Podgorici, i promjene u shvatanjima i ponašanju prestavljaju početak novog poglavlja u savremenoj crnogorskoj istoriji.
To okruženje, nove društvene okolnosti i prioriteti snažno su uticali na rad British Council i on se polako transformiše zajedno sa crnogorskih društvom.