Britanski savjet, Forum kreativne ekonomije, Kreativni susreti u Podgorici, Muzički centar Crne Gore, 17. i 18. Septembar 2024.

Na osnovu nedavno potpisanog Memoranduma o saradnji između Ministarstva kulture i medija Crne Gore i British Councila, a kao nastavak inicijative pokrenute na Konferenciji „Montenegro Creative Forum – A step forward” u Muzičkom centru Crne Gore, započinjemo realizaciju saradnje kroz Kreativne susrete u Podgorici – događaj čiji je cilj podrška kreativnom sektoru pri definisanju ključnih prioriteta za naredni period.

Tokom ovog događaja, koji će imati format radnog sastanka i konsultacija, a ne konferencije, biće obrađene sveobuhvatne teme koje se tiču svih sektora u oblasti kreativne ekonomije. Između ostalog, govoriće se o inovacijama i usvajanju novih (digitalnih) veština koje su tokom proteklih godina brojnim stvaraocima omogućile da kroz svoja kreativna rešenja, pored umetničkog izražavanja, prihoduju od svog rada na širem ekonomskom području, ali i da postanu konkurentniji na međunarodnom nivou.

U tom kontekstu, značajna pažnja biće usmerena ka kreativnim habovima. Vlada Crne Gore je nedavno investirala u izgradnju šest novih habova, od kojih su tri već otvorena, dok su ostali u fazi pripreme. Pored tradicionalnih prostora kao što su galerije ili pozorišta, u fokusu je kreiranje novih prostora za nove forme kreativnog angažovanja, te je stoga ključno pitanje kako će ti prostori izgledati i kako će se koristiti.

Najzad, tokom Kreativnih susreta govoriće se i o samom konceptu kreativne ekonomije, ali i o tome da li njen razvoj ugrožava umetničko stvaralaštvo.

Tokom ovog dvodnevnog događaja, koji će se održati 17. i 18. septembra, učesnicima će se pridružiti njihove britanske kolege, uz podršku partnera u realizaciji – konferencije Beyond, vodeće platfome za kreativne ekonomije u Velikoj Britaniji. Osim učešća u radu, oni će govoriti o konceptima kreativnih ekonomija u svojoj zemlji i najnovijim trendovima u ovoj oblasti. Pored toga, biće predstavljeni pozitivni primeri iz Crne Gore i Velike Britanije, nakon čega će uslediti rad u grupama na temu habova, digitalnih vještina i inovacija, novih načina promocije crnogorske kreativne scene i kulturnog nasleđa, kao i promocije Crne Gore kao destinacije za snimanje filmova i organizaciju festivala. Svaka od radnih grupa imaće za cilj da definiše 10 prioriteta za zadatu temu, dok će se tokom drugog dana kroz zajedničku sesiju i dogovor svih učesnika formulisati 10 prioriteta za čitavu oblast.

Učešće u radu radnih grupa će biti potpuno otvoreno uz prijavu na sajtu British Councila. Zainteresovani za prezentovanje svog projekta će takođe moći da se prijave putem vebsajta.

Program kreativne ekonomije British Councila na Zapadnom Balkanu

Naš program koji se tiče kreativne ekonomije na globalnom nivou fokusira se na politiku, istraživanje i zagovaranje sektora, kao i na izgradnju kapaciteta za kreativne profesionalce i kreatore politika. Gradimo mreže i podržavamo saradnju sa ciljem dugoročnog uticaja, uzajamne koristi i većeg međunarodnog razumevanja. Radeći sa kreatorima politika, mi podržavamo njihov rad na strateškom nivou, osiguravajući uslove za razvoj kreativaca i organizacija, kako bi dostigli svoj puni potencijal i doneli relevantne, održive promene.

Na Zapadnom Balkanu, ovi ciljevi postižu se kroz dve glavne aktivnosti: organizacijom događaja koji promovišu razvoj sektora i upoznavanjem sa najboljim praksama kroz posete Velikoj Britaniji. Naš glavni pristup na ovom polju je da delujemo kao facilitator u određenim sektorima (gejming, filmska i muzička industrija, dizajn, moda, kulturno nasleđe, kreativna ekonomija…), time podstičući međusektorske dijaloge i napore u razvoju politika kroz angažman sa kreatorima istih i donosiocima odluka (ministarstva, razne bitne državne i sektorske agencije, lokalne vlasti, privredne komore i turističke organizacije).

Sektorski razvojni događaji se podrazumevano održavaju u okviru postojećih i novonastalih platformi na Zapadnom Balkanu (npr. konferencije na temu kreativne ekonomije, skupovi specifični za sektor i festivali). Kroz ove događaje, mi podržavamo razvoj sektora kroz izlaganje britanskoj praksi i učešće britanskih stručnjaka u relevantnim oblastima. Pored toga, ovi događaji se koriste za predstavnike sektora da izgrade mreže na lokalnom i regionalnom nivou, kao i sa Velikom Britanijom, sa ciljem definisanja potreba sektora na nivou politika.

Naš dugoročni cilj je uspostavljanje zajedničkog pristupa ovoj oblasti za svih šest zemalja Zapadnog Balkana, kao i pomirenje u ovom politički podeljenom regionu.

U nastavku možete pristupiti linkovima za prijavu i programu.

Link za registraciju učesnika:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=wXVirt3MRkCyoWJFosyj7IYN6ywbK0hNuX3_pEc6mctUNE04T0pPSENUSTJIM0ZUUDNLWk5VU044NC4u

Link za registraciju prezentacija:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=wXVirt3MRkCyoWJFosyj7IYN6ywbK0hNuX3_pEc6mctUNUFKRzQwVUY0NUg1VVJLS0QzQ1kxRzhWNC4u

Podijelite sadržaj