U okviru šestog vebinara podijelili smo sa vama naše iskustvo i ideje o tome kako da iskoristite program „Škole za 21. vijek“ za kreiranje inkluzivnog okruženja u osnovnim školama. Govorili smo o inkluziji i predstavili različite mogućnosti koje nam nude strategije za razvoj kritičkog mišljenja i rješavanja problema u stvaranju inkluzivnog okruženja za učenje. Takođe, vebinar je imao vrlo praktičnu dimenziju zahvaljujući korišćenju konkretnih problemskih situacija koje se tiču djece iz marginalizovanih grupa i učenika/učenica sa emocionalnim, socijalnim i bihejvioranim poteškoćama a u kojima smo zajedno dolazili do rješenja.
Vebinar 6: Uloga programa "Škole za 21. vijek" u kreiranju inkluzivnog okruženja za učenje

Dragan Marković
Aleksandra Radoman Kovačević
DODATNI MATERIJALI SA VEBINARA
- Prezentacija predavača Dragana Markovića možete pronaći ovdje.
- Prezentacija predavačice Aleksandre Radoman Kovačević možete pronaći ovdje.
Na vebinaru 6 je došlo do malih tehničkih problema, pa je par pitanja stiglo nakon što smo završili live događaj. Zapisali smo ih i dobili odgovore naših trenera, i ističemo ih ispod.
1. Što znači RE populacija?
Romska i egipćanska populacija
2. Da li su u kreiranju inkluzivnog okruženja za učenje RE i učenika sa smetnjama uključeni defektolozi različitih profila i u kom obimu?
Ovo je pitanje za Ministarstvo prosvjete, Zavod za školstvo i škole o kojima je riječ. U svakom slučaju, timovi stručnjaka jesu neophodni kako bi se kvalitetno odgovorilo na razvojne i saznajne potrebe djeteta ili mlade osobe.
3. Na koji način i da li ispratite djecu nakon osnovne škole? Da li imate informacije u kojoj mjeri su nastavili dalje da se bave ovim aktivnostima.
U sistemu postoje mehanizmi koji omogućavaju da 'prelaz' iz osnovnoškolskog sistema u srednjoškolski bude uspješan i da dijete/mlada osoba dobije adekvatnu uslugu. Takođe, pitanje za Ministarstvo prosvjete, Zavod za školstvo i škole.